Místa 2022

Letní scéna Vršovického divadla MANA

Heroldovy sady, Vršovice, Praha 10

Po téměř ročním divadelním půstu otevřelo Vršovické divadlo MANA s  laskavou podporou Městské části Praha 10 zbrusu novou Letní scénu Heroldovy sady v nejkrásnějším vršovickém parku a my budeme u toho! Představení pro rodiny s dětmi Varieté pro tři páry rukou se koná v rámci festivalu Rosa Bohemica. Pojďte společně s námi vrátit život zpátky do normálu. Nekašleme na kulturu!

Podívejte se na trailer k Letní scéně Heroldovy sady zde.

Zámek, Informační centrum Keltské kultury

Nižbor

Hrad , dnes zámek Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. Později byl renesančně přestavěn, dnes má barokní podobu. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, kde byl v roce 1877 objeven zlatý poklad: kožený vak plný zlatých mincí zvaných duhovky. Romantické místo nad Berounkou se záhy proměnilo v malý český Klondike a vypukla nefalšovaná zlatá horečka. Zlatokopové místo vydrancovali, zároveň však Stradonice vstoupily do povědomí řady evropských sběratelů a archeologů.

Památník Karla Čapka

Strž ve Staré Huti

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska stojí dům, kde Karel Čapek strávil poslední tři roky svého života. Najdete tu expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku. My vás zveme do krásné a klidné zahrady domu, kde si můžete vyslechnout autorovy fejetony a glosy dokumentující Čapkův geniální pohled na obyčejné věci, dnes až neuvěřitelně aktuální. Nezapomeňte si udělat čas i na procházku Čapkovou stezkou, která vás provede místy, kudy spisovatel chodil při svých pobytech na Strži.
Nedostavěný gotický chrám

Panenský Týnec

Zažít hudbu pod širým nebem a přitom v gotickém chrámu? To nás čeká v jednom letním prázdninovém večeru, kdy se zdi chrámu rozezní hudbou dávných věků a nad našimi hlavami budou svítit miliardy hvězd. Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století přitahuje návštěvníky po staletí. Svojí uměleckou hodnotou se řadí k nejdokonalejším českým památkám, byť trochu pozapomnělým. Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů. Za husitských válek byla stavba přerušena, po Bílé Hoře nadobro zastavena a nedostavěný klášter zůstal torzem. Místo bývá často navštěvováno pro své pozitivní účinky. Ať už je na sobě pocítíte nebo ne, nedostavěné torzo gotické stavby je nesmírně působivé. 

Zámek, barokní refektář a kaple

Pátek nad Ohří

Koncert v domněle neexistující a po léta zazděné kapli Páteckého zámku bude patřit svérázné dvojici hudebníků. Uslyšíme skladby ze skotské, irské, uherské či rumunské barokní tvorby.

Zámek

Roztoky

Zaposlouchejte se s námi do hudby Francouze Maraise, Itala Corelliho či Němce Telemanna a nechte se unášet typickým kolébavým rytmem chaconne v podání souboru Collegium Marianum s uměleckou vedoucí Janou Semerádovou.

Synagoga

Kolín

Osobitá hudební kultura sefardských Židů v jedinečném podání souboru Plaisirs de Musique a emotivní zpěvačky Elišky Tesařové ožije v prostorách nádherné kolínské synagogy, která je mimo Prahu nejstarší a nejcennější památkou svého druhu v Čechách.

Románská rotunda – Kostel sv. Petra a Pavla

Budeč

Koncert je věnován 1000. výročí sv. Ludmily, připomeneme ji prostřednictvím textů Václava Hájka z Libočan, jehož líčení osudů svaté Ludmily se stalo základem pro většinu zpracování v době baroka. Hudebním doprovodem budou německé a italské barokní skladby, texty připravil a čte Lukáš Vytlačil.

Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kutná Hora

Koncert je věnován 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého. Tomuto českému baroknímu světci bude vzdán hold slavnostním koncertem, jehož bohatý program připravil Marek Štryncl, violoncellista, dirigent a umělecký vedoucí souboru Musica Florea.

Zámek, Zrcadlový sál

Kosmonosy

Kosmonosy jsou zámek ve stejnojmenném městě u Mladé Boleslavi. Založen byl ve druhé polovině šestnáctého století Krajíři z Krajku. K dalším významným majitelům patřili Černínové z Chudenic, kteří podnikli náročnou barokní přestavbu. Dochovaná podoba však pochází až z devatenáctého století, kdy hrabata z Mirbachu nechala přistavět jižní empírové křídlo. Zámecký areál je od roku 1967 chráněn jako kulturní památka.

Kavárna Kaffka

Nové Strašecí

Kavárna Kaffka se opět po měsících strádání otevírá kulturnímu životu. Vždy se tu pravidelně konaly výstavy fotografií, obrazů, přednášky nebo menší koncerty. Letošní celý advent bude patřit výstavě, kterou zde s radostí pořádá festival Rosa Bohemica. Pojďme spoluoživit Kavárnu Kaffka!