DATUM

14/6/2022

17.00

MÍSTO

Vlašim, Zámek

CENA
Vstupné dobrovolné

Jan Dismas Zelenka – známý, neznámý

 

ÚČINKUJÍ

varhaník a dirigent Adam Viktora

Přednáška a poslech CD největšího českého barokního skladatele, který v současnosti zažívá velkou renesanci svého díla. Akce se koná ve spolupráci s Muzeem Podblanicka.

Adam Viktora

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujících o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého varhanního festivalu. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a historicky poučenou interpretaci na Akademii múzických umění v Praze. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští Barokní Sólisté, s nimiž natočil téměř 20 mnohokrát oceněných CD a uskutečnil bezpočet koncertních vystoupení na významných evropských festivalech jako např. Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Musica Antiqua Brugge, Lufthansa Festival London, Bachtage Leipzig, Tage alter Musik Regensburg, Stockholm Early Music Festival a další. Adam Viktora se stal také výrazným představitelem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky. Založil a organizuje Zelenka Festival Praha – Drážďany a pořádá každoroční muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague. Se souborem Ensemble Inégal získal již čtyřikrát prestižní francouzské ocenění Diapason d´Or.

Ukázka interpreta

Zámek

Vlašim

Původní hrad byl založen kolem roku 1300. Jeho podobu zřejmě ovlivnil Jan Očko z Vlašimi, druhý pražský arcibiskup, i Očkův synovec arcibiskup Jan z Jenštejna, kteří tu pobývali.  Husitské války přečkal hrad bez většího poškození. Zlom přišel s koncem 16. století, kdy se dožívající hrad dočkal radikální přestavby na honosný manýristický zámek, a to až do konfiskace roku 1621.  Dochované barokní úpravy vznikly především kolem poloviny 18. století, kdy přibyl např. „malovaný sál“ a roku 1771 kaple sv. Vincence ve věži. Po roce 1775 se změnila obora u zámku na sentimentální park. Konečnou podobu dal zámku v polovině 19. století Karel Vilém (Carlos) Auersperg.  V roce 1846 upravil vstup do nádvoří a zřídil Vlašimskou bránu.