DATUM

28/11/2024

19:00

MÍSTO

Slaný

Kaple Zasnoubení Panny Marie


CENA
Vstupné 150 Kč, zlevněné 100 Kč (studenti, důchodci, ZTP/ZTTP)

Adam Václav Michna/Loutna česká

Koncert k 10. výročí nálezu notového partu ve Slaném

ÚČINKUJÍ

    • Ensemble Inégal
    • Gabriela Eibenová / zpěv- soprán
    • Daniela Čermáková / zpěv
    • Petr Daněk, průvodní slovo

4. ročník hudebního festivalu Rosa Bohemica zakončíme v královském městě Slaný, v místě, které se přesně před deseti lety stalo požehnáním pro českou hudbu. Právě zde totiž objevil Prof. Daněk ztracený houslový part k Michnově Loutně české, skvostu české barokní hudby a literatury. Po celá staletí nekompletní dílo se tak náhle ukázalo v nečekaně krásné a ucelené podobě, které se můžeme právem obdivovat. Za hudební rekonstrukcí a premiérovou nahrávkou 13 písní Loutny české stojí Adam Viktora a Ensemble Inégal, na jejichž interpretaci se můžete těšit v kapli Zasnoubení Panny Marie v budově bývalého Piaristického gymnázia ve Slaném.
Koncert se koná ve spolupráci s Vlastivědným muzeem ve Slaném.

 

Desítky let chyběly v barokním písňovém cyklu Loutna česká mezihry, takzvané ritornely. Soubor písní Václava Adama Michny z Otradovic ze 17. století tak hudebníci hrávali jako neúplný. Díky nálezu houslového partu ale 13 písní drží pohromadě. Nahrání nové verze Loutny české se se svým souborem Ensemble Inégal ujal varhaník a dirigent Adam Viktora. Nález tisku ze 17. století je podle něj vpravdě senzací. „Některé Michnovy písně se za dobu své existence staly doslova hitem,“ říká Viktora. Třeba Andělské přátelství, které se hraje při českých svatbách. Šťastným nálezcem partu prvních houslí je muzikolog a pedagog Petr Daněk.
Part objevil při dokončování své knihy o hudebním tisku 16. a 17. století. „Ve Slaném jsem procházel františkánskou a piaristickou knihovnu, což je krásný fond, který tam mají skvěle uspořádaný. A když jsem procházel jeden starý hudební tisk z počátku 17. století, tak na mě vypadl tento Michna, který tam byl založen, nevím kým, nevím kdy a nevím, proč,“ popsal.

(autor: Kateřina Havránková, 2015)

Ensemble Inégal

Ensemble Inégal se svým dirigentem Adamem Viktorou získal evropské renomé díky svým vysoce ceněným koncertům a CD nahrávkám a stal se synonymem pro objevy z odkazu geniálního českého barokního skladatele, Jana Dismase Zelenky. Ensemble Inégal je všestranné hudební těleso, jehož interpretační záběr se pne od renezanční hudby až po hudbu současnou. Kromě staré hudby má soubor na svém kontě také novátorská provedení a nahrávky hudby romantické (např. A. Dvořák, G. Rossini) a moderní (B. Britten, A. Pärt, A . Schnittke, Ph. Glass). Koncertuje na prestižních evropských festivalech, realizoval již 18 úspěšných CD ověnčených řadou významných ocenění, objevuje se pravidelně ve vysílání českých i zahraničních televizních a rozhlasových stanic.

Gabriela Eibenová

Zakladatelka festivalu Rosa Bohemica, je renomovaná zpěvačka –  interpretka staré hudby. Vystudovala Pražskou konzervatoř, teorii a provozovací praxi staré hudby na Masarykově univerzitě a historickou interpretaci na JAMU.  Se svým manželem, varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorou, založila vokálně–instrumentální soubor Ensemble Inégal, který se profiluje především jako propagátor díla českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. S tímto tělesem intenzivně koncertuje na významných mezinárodních hudebních festivalech (Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Tage Alter Musik Regensburg, Musica Antiqua Brugge, Bach Festival Riga, International Music Festival Santander, Lufthansa Music Festival London, Stockholm Early Music Festival aj.) Zpívala téměř v celé Evropě, v Izraeli, Libanonu i Japonsku. Na svém kontě má více jak 40 CD nahrávek. Působí jako lektorka zpěvu na mistrovských kurzech specializovaných na interpretaci staré hudby. Léta se věnuje technice jógového dýchání „Vítězný dech“, což jí pomáhá v profesi i v životě. Zpívala pro papeže Jana Pavla II. i Jeho Svatost dalajlámu. S manželem vychovávají tři múzicky nadané potomky.

Daniela Čermáková

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Brně, teorii a provozovací praxi staré hudby – obor zpěv na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, dále pak hlasovou a hudební výchovu na Pedagogické fakultě MU. Po absolvování konzervatoře (1998) se začala zabývat interpretací hudby 16. –18. století a tomuto profesnímu zaměření se více méně věnuje dodnes, svůj zájem rozšířila také o hudbu středověku. V současnosti působí v Praze. Je členkou Collegia Vocale 1704, souborů Cappella Mariana a Tiburtina ensemble, spolupracuje s mnoha dalšími tělesy staré hudby – Ensemble Inégal, Musica Florea, Collegium Marianum, Doulce Memoir ad. Vystupuje na předních českých a evropských festivalech (Pražské jaro, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Lípa Musica, Letní slavnosti staré hudby, Resonanzen Wien, Uckermärkische Musikwochen, Festival de Sablé, Festival de la Chaise-Dieu, Festival de Musique Ancienne de Ribeauvillé, Festival van Vlaanderen Brugge, Festival d’Ambronnay, Festival van Vlaanderen Brugge, Muziekcentrum De Bijloke Gent, Oudemuziek Utrecht, Festival di Cremona Claudio Monteverdi, Salzburger Festspiele ad.) Od roku 2010 je také zaměstnaná v Českém rozhlase, kde působí jako hlasatelka a moderátorka stanice Vltava. Tady se kromě hlasatelské práce věnuje také moderování přímých přenosů a připravuje některé pořady zaměřené na starou hudbu.

Ukázka souboru Ensemble Inégal

Kaple Zasnoubení Panny Marie

Slaný

Součástí muzejní budovy je kolejní kaple Zasnoubení Panny Marie. Vzácný oltářní obraz Sen sv. Josefa je dílem italského malíře C. I. Carloneho z roku 1727. Na stěnách visí obraz zakladatele koleje Bernarda Ignáce Martinice a další obrazy církevních světců z rodinné Martinické kaple a obraz Zavraždění sv. Václava od Ferdinanda Velce. Při rekonstrukci budovy byla na několika místech objevena unikátní torza raně barokních fresek. V současné době je kaple využívána převážně pro komorní koncerty pořádané Kruhem přátel hudby a k předávání maturitních vysvědčení a výučních listů studentům. Kaple se v posledních letech stala rovněž oblíbeným místem konání svatebních obřadů.