DATUM

1/10/2023

14.00

MÍSTO

Zámek Louňovice pod Blaníkem (Náměstí J. Žižky 1, 257 06 Louňovice pod Blaníkem)

CENA
50 Kč
(vstupenky online i na místě)

Jan Dismas Zelenka-známý, neznámý

Přednáška

ÚČINKUJÍ
Zveme vás do rodiště Jana Dismase Zelenky, nevýznamnějšího hudebního skladatele českého baroka. Ale víme o něm všechno? Novodobé odhalení jeho dosud neznámé hudby je senzací pro všechny milovníky baroka. Nenahraditelné místo v procesu znovuobjevování Zelenkova odkazu má varhaník a dirigent Adam Viktora, jenž vám bude průvodcem na cestě Zelenkovým životem i dílem a představí tohoto “blanického rytíře“ z pohledu objevitele pokladu nevyčíslitelné ceny.

Adam Viktora

Varhaník a dirigent Adam Viktora vystupuje na hudebních festivalech po celé Evropě, přednáší a koncertuje na mezinárodních varhanních kongresech, působí jako poradce v odborných komisích při restaurování významných historických varhan a nahrává pro evropské rozhlasové a televizní stanice. Velký zájem věnuje historickým varhanám a aktivitám usilujících o jejich záchranu a propagaci. Je zakladatelem a uměleckým ředitelem Českého varhanního festivalu. Vyučuje varhanní hru na Konzervatoři v Plzni a historicky poučenou interpretaci na Akademii múzických umění v Praze. Je uměleckým vedoucím souborů Ensemble Inégal a Pražští Barokní Sólisté, s nimiž natočil téměř 20 mnohokrát oceněných CD a uskutečnil bezpočet koncertních vystoupení na významných evropských festivalech jako např. Pražské jaro, Oude Muziek Utrecht, Musica Antiqua Brugge, Lufthansa Festival London, Bachtage Leipzig, Tage alter Musik Regensburg, Stockholm Early Music Festival a další. Adam Viktora se stal také výrazným představitelem procesu znovuobjevování díla českého barokního génia, Jana Dismase Zelenky. Založil a organizuje Zelenka Festival Praha – Drážďany a pořádá každoroční muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague. Se souborem Ensemble Inégal získal již čtyřikrát prestižní francouzské ocenění Diapason d´Or.

Ukázka přednášky z 2. ročníku festivalu Rosa Bohemica

Zámek

Louňovice pod Blaníkem


Původní tvrz byla přestavěna na renesanční zámek a posléze roku 1675 upravena barokně. Uvnitř zámku je k vidění expozice věnovaná Louňovicím, Blaníku a archeologickému výzkumu bývalého kláštera premonstrátek. Čtyřkřídlá budova zámku se rozkládá okolo obdélníkového nádvoří s vnitřní arkádovou chodbou dvou nádvorních průčelí. Nárožní válcové věže s kuželovými střechami sneseny do výše hlavní budovy. Hlavní vstupní portál z náměstí s bosáží zdobí arcibiskupský znak někdejších majitelů zámku. K zámku patřil bývalý pivovar a zahrada. Uvnitř zámku je k vidění expozice věnovaná Louňovicím, Blaníku a archeologickému výzkumu bývalého kláštera premonstrátek. Prohlédnout si můžete také unikátní kolekci středověkých keramických nádob zdobených nápisy z 12.–15. století, i nálezy ze zjišťovacího výzkumu na Malém Blaníku.